Menu

Nye medlemmer i HIF’s hovedbestyrelse og repræsentantskab

image
22. juni 2024 kl. 00:29

Til orientering var der repræsentantskabsmøde (generalforsamling) i HIF Hovedbestyrelse den 10. Juni 2024.

I det daglige er det Hvidovre Idrætsforenings (HIF’s) hovedbestyrelse, som er klubbens øverste ledelse. Hovedbestyrelsen består af 7 medlemmer, nemlig en formand, en sekretær og en kasserer, samt 2 repræsentanter for HIF fodbold og 2 repræsentanterfra HIF håndbold. De 4 medlemmer fra henholdsvis HIF fodbold og HIF håndbold vælges på de respektive afdelingers årlige generalforsamlinger.

HIF’s repræsentantskab er klubbens øverste myndighed. Repræsentantskabet udgøres udover de 7 medlemmer fra hovedbestyrelsen, af yderligere 4 generalforsamlingsvalgte medlemmer, nemlig 2 fra HIF fodbold og 2 fra HIF håndbold. Repræsentantskabet består således af i alt 11 medlemmer.

HIF’s hovedbestyrelse består i dag af følgende 7 medlemmer: Teddy Hebo Larsen (formand), Allan Eckstrøm (sekretær), Nils Weiss (kasserer) samt af Jacob Kornerup og Luise Warming fra HIF fodbold samt Kim K. Kristensen og Bianca Erving fra HIF håndbold. Bianca Erving er nyt medlem af HIF’s hovedbestyrelse.

HIF’s repræsentantskab består af de 7 medlemmer fra hovedbestyrelsen samt af følgende 4 personer: Michael Weiss og Joen Koppel fra HIF fodbold og Anne Pøhl Enevoldsen og Rashdia Siddaque fra HIF håndbold. Anne Pøhl Enevoldsen og Rashdia Siddaque er nye medlemmer af HIF’s repræsentantskab.

Se også her

Luk