Menu

Klubbens Old Boys hold rykker i den bedste række.

image
Jacob Kornerup, Sportslig ansvarlig
28. september 2018 kl. 15:57

Så kom efterårets første oprykning, og hvilken én. Klubbens Old Boys hold (M32+) – som består af mange af klubbens tidligere topspillere og koryfæer – har gennem sæsonen været aldeles suveræne og fejet al modstand til side. Således har holdet indtil videre vundet 14 ud af 15 kampe – faktisk har holdet reelt vundet alle 15 kampe, men tabt en enkelt kamp på skrivebordet, pga. manglende udfyldt holdkort. Ærgerligt for stoltheden, men det ændrer ikke ved holdets totale dominans i rækken.

Oprykningen blev som sagt sikret i går onsdag på hjemmebane med en meget sikker 6-0 sejr over Østerbro IF. Oprykningen blev således sikret med tre kampe tilbage. Flot og meget fortjent… og passende at vi får vores hold op i den bedste række, hvor de hører til.

Stort tillykke til alle på og omkring holdet!

HIF, HIF, HIF 

NYHEDER
04. april kl. 13:06 Kunsten i uge 14
Klubben
01. april kl. 15:22 Baneplan fra uge 15
NYHEDER
31. marts kl. 12:34 HIF og FCK-træning til U7-U10
NYHEDER
03. februar kl. 11:28 Kontoret holder lukket